Liptov

Rodný môj kraj , zo všetkých najkrajší...

     Rázovitá krajina obklopená z horami s bohatými tradíciami a zvykmi. Liptov je kúzelný v každom ročnom období a ponúka mnohé možnosti od športového vyžitia, cez rôzne kultúrne podujatia alebo spoznávanie miestnych tradícií. Každý si tu nájde to, čo je jeho srdcu blízke.

Trochu geografie


     Liptovská kotlina sa ťahá okolo Váhu V-Z a v jej strede je známa nádrž Liptovská Mara. Zo Severu ju ohraničujú Chočské Vrchy (SZ), Západné Tatry (S) a Vysoké Tatry (SV). Celú južnú stranu chráni hrebeň Nízkych Tatier. Horské priechody sú tu len dva- Čertovica a Donovaly. Zo Severu sa dá prejsť len cez Chočské vrchy, cez staré cesty spájajúce Liptov a Oravu.

Trochu histórie


Keltské sídlo Havránok
     Dlho sa myslelo, že prví obyvatelia Liptova boli Slovania. Až pri stavbe Liptovskej Mary sa našli pozostatky starého keltského sídla z mladšej doby železnej (300-100 p.n.l). Na kopci nad priehradným múrom sa začali rozsiahle archeologické práce a teraz je tu múzeum keltskej dediny- Havránok. Prvá zmienka o Liptovskom Mikuláši pochádza z r. 1286 a to o výstavbe rímskokatolíckeho kostola na námesti. Viac o histórii Liptova, či histórii turizmu na Liptove a pamiatkach v Liptovskom Mikuláši je už voľne dostuné na internete. Bohaté tradície na Liptove stále uvidíte v okolitých dedinkách alebo v Múzeu Liptovskej Dediny v Pribyline. Vlkolínec, živá obec ľudovej architektúry je zapísaná i v UNESCU. Na Liptove sa začiatkom júla už desiatky rokov koná i tradičný Medzinárodný Folklórny Festival Východná, na ktorom tradične vystupujú domáci i zahraniční tanečníci a folklórne skupiny.

Kompletné tipy na výlety na Liptove nájdete na DiscoverLiptov.com.

Video z histórie lyžovania na Liptove (made by MadMarmot)


 

Zaujímavé miesta


     Samozrejme krás na obdiv je tu mnoho. Keby som začala písať, tak je to asi na knihu a nie na túto stránku. Tipy na výlety, túry, cyklotúry a lyžiarske túry budem postupne pridávať. Odkazy na ne nájdete v spodnej časti, pod mapou a tiež na hlavnej stránke blogu Cestou Necestou. Na mape zatiaľ nájdete vyznačené tie najzaujímavejšie a najznámenjšie miesta.

Liptov video (made by Ceper outdoor movies)
View Liptov in a larger map

Výlety na Liptove

 

Túry

Babky - Západné Tatry - Ľahká/Stredne ťažká - 4hod

 

Cyklotúry

Okolo Liptovskej Mary - Stredne ťažká - 35km/45km (+7km)
Okolo Váhu - Ľahká - 25 km
Cez salaše na Liptovskô pivo - Stredne ťažká / ťažká - 45 km
Popod Západné Tatry na Orešnicu - Stredne ťažká / ťažká - 45 km

Podujatia a festivaly na Liptove


Medzinárodný folklórny festival Východná 58. ročník - vždy prvý Júlový víkend (29.6. - 1. 7.2012)
Mikulášsky Jazzový Festival 8. ročník (20.7. - 22. 7.2012)

Výlety po Slovensku


Chotármi Jarabiny 6.-8.7.2012
Oravská Priehrada - Cyklotúra ľahká - 30 km


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Okolo Liptovskej Mary

Tvorba s deťmi z odpadu

Sicília a Liparské ostrovy